Për herë të parë nga fillimi i pandemisë inflacioni rikthehet pozitiv në Eurozonë

Inflacioni kishte kaluar në terren negativ që prej muajit gusht dhe deri në dhjetor mes -0,2% dhe -0,3%, duke rritur shqetësimet për gjendjen e ekonomisë europiane.

Shkalla e inflacionit në zonën e euros drejtohet këtë muaj nga rritja e çmimeve në Holandë, por veçanërisht në Gjermani, ku lehtësimi i përkohshëm i TVSH-së, i cili u vendos në qershor për të stimuluar kërkesën pas valës së parë të COVID-19, përfundoi më 1 janar.

Sidoqoftë, kjo shifër mbetet larg objektivit të vendosur nga BQE për një rritje të çmimeve afër ose më pas se 2%”.

Inflacioni bazë (përjashtuar energjinë, produktet ushqimore, pijet alkoolike dhe duhanin, i cili përjashton produktet veçanërisht të paqëndrueshme) është rritur ndjeshëm dhe qëndroi në + 1.4% në janar.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

210 thoughts on “Për herë të parë nga fillimi i pandemisë inflacioni rikthehet pozitiv në Eurozonë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *