Vaksina Novavax 86% efektive kundër variantit të Anglisë dhe 60% kundër variantit të Afrikës së Jugut

Rezultatet e ndërmjetme janë lëshuar nga një provë e fazës së  III të kryer në Mbretërinë e Bashkuar me më shumë se 15 000 pjesëmarrës të moshës midis 18 dhe 84, duke përfshirë 27% mbi moshën 65 vjeç. U provua se dy doza të vaksinës të administruara me tre javë larg  ishte efektive.

Një provë e fazës II të vaksinës Novavax po vazhdon gjithashtu në Afrikën e Jugut me 4400 vullnetarë.

Hetuesi kryesor në provën e Afrikës së Jugut, Shabir Maddi, tha, “Unë jam i inkurajuar të shoh se Novavax që planifikon të fillojë menjëherë zhvillimin klinik në një vaksinë të synuar posaçërisht për variantin, i cili së bashku me vaksinën aktuale ka të ngjarë të formojnë gurin e themelit të luftës kundër covid-19. ”

Novavax filloi procesin e dorëzimit të vaksinave me Agjencinë Rregullative të Barnave dhe Shëndetit në MB në janar. Britania e Madhe ka siguruar 60 milionë doza. Vaksina NVX-CoV2373 mund të ruhet në 2 ° C deri në 8 ° C dhe është gjetur e sigurt. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

453 thoughts on “Vaksina Novavax 86% efektive kundër variantit të Anglisë dhe 60% kundër variantit të Afrikës së Jugut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *