Brenda një jave, numri i rasteve të reja me covid-19 i ulur për 13% në nivel global

Raporti i fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tregon se numri i rasteve të reja të covid-19 u ul javën e kaluar, por nga ana tjetër OBSH paralajmëron se shpërndarja e pabarabartë e vaksinave mund të vonojë rimëkëmbjen e ekonomisë globale dhe të largohet më tej prapa vendeve në zhvillim.

Raporti tregon se javën e kaluar (25-31 janar) u raportuan 3.7 milion infeksione të reja. Kjo është 13 përqind më pak se një javë më parë.

Kur bëhet fjalë për numrin e vdekjeve, pothuajse nuk ka ndryshime, dmth është vërejtur një rënie e moderuar prej vetëm një përqind.

Në javën e mbyllur më 31 janar, 3.7 milion raste të reja të koronavirusit u raportuan në të gjithë botën, me 13 përqind më pak krahasuar me javën e kaluar, sipas raportit më të fundit të OBSH-19.

Drejtori Ekzekutiv i OBSH-së i Programit të Shëndetit të Urgjencës, Dr. Mike Ryan, e përshkroi raportin si një lajm të mirë, por paralajmëroi se numri i më shumë se 3 milionëve të sapo infektuar ishte akoma i lartë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

44 thoughts on “Brenda një jave, numri i rasteve të reja me covid-19 i ulur për 13% në nivel global

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *