Gjermani/ Udhëtoi nga Rinasi, 22-vjeçarja shqiptare konfirmohet me variantin e ri të Covid

Mediat gjermane raportojnë për shfaqjen për herë të parë të mutacionit anglez të koronavirusit në rajonin e Hochtaunus.

Siç raporton ” Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)“, mutacioni B.1.1.7 u konstatua tek një vajzë 22-vjeçare, e cila ishte kthyer nga Shqipëria.

Zbulimi u bë pas analizave në një laborator më të specializuar u konstatua se në fakt bëhej fjalë për mutacionin anglez B.1.1.7.

Vajza është në gjendje të stabilizuar shëndetësore dhe po mbahet në karantinë. Ndërkohë në Shqipëri nuk është raportuar ende që të ketë të infektuar me koronavirusin e ri të mutacionit britanik.

Megjithatë zbulimi i B.1.1.7 tek vajza e kthyer nga Shqipëria është një tregues i rëndësishëm për të kuptuar se Shqipëria po përballët aktualisht edhe me këtë mutacion të ri pavarësisht se laboratorët e ISHP-së nuk e konstatojnë dot.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Gjermani/ Udhëtoi nga Rinasi, 22-vjeçarja shqiptare konfirmohet me variantin e ri të Covid

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *