Myanmar ka bllokuar Facebookun pas grusht shtetit

Qeveria e re ushtarake e Myanmar, e cila kreu një grusht shteti dhe përmbysi qeverinë në vend, bllokoi hyrjen në Facebook ku qytetarët shprehën masivisht revoltën e tyre për ngjarjet. Thirrjet e shumta për mosbindje civile u përhapën në rrjetin social në protestë të grushtit të shtetit kundër qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike të udhëhequr nga Kryeministri Aung San Suu Kyi. Facebook është veçanërisht i popullarizuar në Mianmar, një platformë ku qeveria boton rregullisht informacion në lidhje me aktivitetet e saj, raporton Euronews. Përdoruesit e internetit thonë se kufizimi filloi natën vonë dhe operatori telekomunikues Telenor konfirmoi në një deklaratë se ISP-të e vendit kishin marrë një urdhër nga ministria e komunikimeve për të bllokuar përkohësisht Facebook-un.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *