Regjistrimi i popullsisë do të shtyhet deri në qershor?

Në kushtet kur flitet gjithnjë e më shumë për një shtyrje të mundshme të datës për kryerjen e regjistrimit, shtrohet pyetja nëse është e realizueshme me ligjin e miratuar tashmë. Nga statistika thonë se shtyrja është e realizueshme, por vetëm me ndryshime në ligj ose me një zgjidhje të mundshme ligjore që përsëri do të duhet të kalojë nën vëzhgimin e deputetëve. Zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike Fatmir Bytyqi vuri në dukje sot se regjistrimi nuk është vetëm një operacion statistikor por edhe një bazë për krijimin e politikave ekonomike, duke shtuar se rezultati i regjistrimit është me interes për investitorët në vend. Në ndërkohë, edhe sot, palët, megjithëse nuk përmendin data specifike me pikëpamjet e tyre. LSDM thotë se regjistrimi është i domosdoshëm si një operacion statistikor por edhe si drejtim për të gjitha proceset ekonomike, arsimore dhe mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve. Pozicioni i VMRO DPMNE dihet përsëri. Se ata nuk janë kundër regjistrimit por duan që ai të zgjatet me një zgjidhje të re ligjore për shkak të pandemisë dhe për këtë ata tashmë janë duke mbledhur nënshkrime në mënyrë që siç thonë ata të tregojnë se qytetarët janë kundër këtij operacioni në kushtet e Pandemisë. Për atë qëllim, partia e opozitës do të duhet të mbledhë të paktën 10 mijë nënshkrime dhe t’i paraqesë ato në asamble, edhe pse përmes grupit të tyre parlamentar ata mund të veprojnë në legjislaturë për të përfunduar vlefshmërinë e ligjit të miratuar tashmë. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Regjistrimi i popullsisë do të shtyhet deri në qershor?

  • 10/12/2021 at 18:48
    Permalink

    847617 553982I just put the link of your weblog on my Facebook Wall. quite good blog indeed.,-, 890603

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *