Industria e naftës në rënie ekstreme për shkak pandemisë

Pandemia e shkaktuar nga koronavirusi ka lënë shenja të thella në industrinë globale të naftës dhe gazit, siç konfirmohet nga pasqyrat financiare të kompanive kryesore të naftës për vitin 2020, të cilat flasin për një rënie katastrofike të të ardhurave, fitimeve dhe humbjeve të mëdha. Gjigandi anglo-holandez i naftës Royal Dutch Shell njoftoi se fitimet e rregulluara të kompanisë arritën në 4.85 miliardë dollarë gjatë gjithë vitit 2020, e cila është një rënie prej 71% krahasuar me fitimin prej 16.5 miliardë dollarësh nga 2019. Në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, fitimi i rregulluar i ndërmarrjes ra 87 përqind nga viti në vit në 393 milion $. Performanca financiare e Shell nuk është aq e keqe sa ajo e konkurrentëve të tillë si US ExxonMobil dhe Chevron dhe British Petroleum. Ata raportuan humbje të mëdha si rezultat i rënies së vazhdueshme të kërkesës për energji gjatë masave të bllokimit të futura në të gjithë botën për shkak të pandemisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

109 thoughts on “Industria e naftës në rënie ekstreme për shkak pandemisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *