COVID-19, Portugalia parashikon dërgimin e të sëmurëve në Austri për shkak të mbingarkesës në spitale

“Këto janë gjeste të rëndësishme të solidaritetit europian, por simbolike në betejën kundër pandemisë”, theksoi Ministria e Shëndetësisë në një komunikatë.

“Oferta e qeverisë austriake u paraqit në një komision që bashkonte specialistë në mjekësinë intensive”, theksoi Ministria e Shëndetësisë.

“Transferimi i pacientëve jashtë duhet të bëhet vetëm si një mundësi e fundit”, theksoi mjeku, Jose Artur Paiva, shefi i njësisë së kujdesit intensiv të spitalit Sao Joao në Porto, një nga dy më të mëdhenjtë në Portugali.

Epiqendra e epidemisë së shkaktuar nga koronavirusi në Europë javët e fundit, ky vend regjistroi një rritje të numrit të pacientëve të shtruar në kujdes intensiv, që arriti në mbi 900 për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.

Në sajë të kufizimi të përgjithshëm tre javë më parë, ritmi i infektimeve ditore ka pësuar rënie të lehtë këtë javë, me rreth 7 000 raste të reja.

Portugalia ka pranuar tashmë ndihmën e propozuar nga Gjermania. Kjo e fundit i ka dërguar një ekip prej 26 mjekësh dhe infermierësh ushtarakë, që do të kenë në ngarkim një njësi të kujdesit intensiv të pajisur me tetë shtretër, të vendosur në një spital privat në Lisbonë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “COVID-19, Portugalia parashikon dërgimin e të sëmurëve në Austri për shkak të mbingarkesës në spitale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *