Lajme të mira nga krijuesi i vaksinës së koronës: Do kthehemi në jetën normale deri në këtë verë

Krijuesi i vaksinës së parë të covid, Ugur Sahin, profesor në Universitetin Johannes Gutenberg dhe bashkëthemelues i kompanisë së bioteknologjisë BioTech, beson se do të kthehemi në jetën normale deri në verë.
I pyetur se kur do të mbaronte pandemia Covid-19, Sahin tha se nuk do të mbaronte, por ne mund ta kontrollonim atë. “Unë nuk kam asnjë dyshim se nëse gjithçka shkon mirë në Evropë, ne do të kemi kontroll të mjaftueshëm deri në Shtator, por ne do të zvogëlojmë vdekshmërinë në Mars dhe Prill. Dhe pastaj do të kemi epidemi më të vogla sepse jo të gjithë do të vaksinohen akoma. Ne do të duhet të mësojmë. “” Ne do të jetojmë me atë situatë. Do të ketë infeksione të forta herë pas here, për shkak të mosvaksinimit ose imunosupresionit, do të duhet të jetojmë me të, por ne do të kthehemi në jetën normale më së voni deri në verë, Unë besoj në këtë “. “Ne duhet të shohim sa zgjat imuniteti pas vaksinimit. Imuniteti do të bjerë, virusi do të ndryshojë dhe në një moment do të kuptojmë se na duhet një vaksinë e re. Pyetja është nëse janë pesë muaj, 18 apo dy vjet. Nëse e shohim që vaksina është e mirë “toleshtë e tolerueshme, që nuk ka efekte anësore serioze, ne mund të vazhdojmë të vaksinohemi çdo vit, për të qenë të sigurt. Kjo është një mundësi,” shtoi ai.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

58 thoughts on “Lajme të mira nga krijuesi i vaksinës së koronës: Do kthehemi në jetën normale deri në këtë verë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *