Biden: Po hyjmë në konflikt me Kinën, por nuk duam konflikt

Presidenti i SHBA Joe Biden tha sot se nën administrimin e tij, Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të hynin në “konkurrencë ekstreme”, por gjithashtu se ai nuk dëshironte të ndërtonte një marrëdhënie të re të bazuar në konflikt. Biden pranoi se ai nuk kishte folur me Presidentin kinez Xi Jinping që nga inaugurimi i tij më 20 janar, por kujtoi se ai dhe udhëheqësi kinez ishin takuar disa herë, kur të dy ishin nënkryetarë të vendeve të tyre. “Unë e njoh atë mirë,” i tha Biden CBS News, duke shtuar se “kur të flasin, ata do të kenë shumë tema për të folur”. Që nga marrja e detyrës, Biden ka zhvilluar bisedime me udhëheqësit e Kanadasë, Meksikës, Britanisë, Francës, Gjermanisë, Japonisë, Koresë së Jugut, Australisë dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s dhe kishte një takim pune me Presidentin rus Vladimir Putin.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

202 thoughts on “Biden: Po hyjmë në konflikt me Kinën, por nuk duam konflikt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *