Bytyqi: 34 veprimtari do të jenë në gjendje të funksionojnë të Dielën

Fatmir Bitiqi, Zëvendës Kryeministër për Çështjet Ekonomike, në paraqitjen e mbrëmshme në mysafir në “Dnevnik” në Sitel tha se 34 aktivitete do të jenë në gjendje të funksionojnë të Dielën sipas versionit të projektligjit të Ligjit për Marrëdhëniet e Punës të cilin Qeveria pritet të dërgojë në Parlament “E diela do të jetë një ditë jo pune, dhe ata që do të punojnë atë ditë do të paguhen si duhet dhe do të marrin një ditë pushim, para fundit është zgjidhja përfundimtare ligjore dhe përjashtim do të jenë 34 aktivitete që do të funksionojnë të Dielën,” tha Bytyqi, duke komentuar propozimin – ligjin që Qeveria shpalli në programin e saj zgjedhor. Ajo që ende diskutohet është nëse dita e pushimit duhet të përdoret menjëherë në javën tjetër të punës ose deri në fund të javës tjetër. Federata e Sindikatave të Maqedonisë gjithashtu konfirmoi se do të ketë një pagë ditore të rritur dhe një ditë pushimi për punën të Dielën. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Bytyqi: 34 veprimtari do të jenë në gjendje të funksionojnë të Dielën

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *