E diela, ditë jo-pune për të gjithë përveç 34 veprimtari – por cilat janë ato?

Sindikata dëshiron që e diela të jetë një ditë jo-pune për të gjithë përveç ushtrisë, ushtrisë ose fabrikave që nuk mund të ndalojnë prodhimin dhe Ministri i Ekonomisë beson se turizmi dhe mikpritja duhet të shtohen. Zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike, Fatmir Bitiqi, përsëriti dje se e diela do të jetë një ditë jo pune, dhe ata që do të punojnë të dielën do të paguhen siç duhet dhe do të marrin një ditë pushimi. Në një intervistë për Sitel TV, Bytyqi tha se harmonizimi i zgjidhjes përfundimtare ligjore është afër përfundimit dhe se përjashtimi nga mos-funksionimi të Dielën do të jenë 34 aktivitete. “Ne ende kemi nuanca të vogla dhe mendoj se do t’i specifikojmë ato javën tjetër. Do të ketë përjashtime – 34 aktivitete dhe aktivitete në lidhje me aktivitetet kryesore. “Ata që do të punojnë të Dielën do të duhet të paguhen sipas marrëveshjeve kolektive të nënshkruara në secilën degë dhe të marrin një ditë shtesë pushimi.” tha Bytyqi. Por cilat janë ato aktivitete, nuk është zbuluar ende për publikun.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

62 thoughts on “E diela, ditë jo-pune për të gjithë përveç 34 veprimtari – por cilat janë ato?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *