Evropa nën temperatura të ulëta, stuhia e dëborës në Gjermani

Meteorologët paralajmërojnë stuhi dëbore dhe akulli në Nordrhein-Westfalen, Hesse, Rhineland-Palatinate, Thuringia dhe Saksoninë, ndërsa Gjermania jugore ka një mot dukshëm më të ngrohtë. Agjencia gjermane DPA raporton se sasi të mëdha dëbore janë vërejtur tashmë pranë qytetit qendror të Gtingttingen, pranë Hanoverit dhe në veriperëndim të vendit. Shërbimi Meteorologjik Gjerman shpalli “ardhjen e një dimri emergjent” në DVD. Sot priten sasi të mëdha dëbore, kështu që disa rrugë dhe hekurudha mund të jenë të mbyllura. Meteorologët presin 15 deri në 40 centimetra të reja dëborë, dhe një pjesë e linjave hekurudhore në qendër dhe veri të vendit janë anuluar para borës së re. “Kjo është një masë paraprake,” tha një zëdhënës i hekurudhës herët në mëngjes. Udhëtimi nga dhe në Hamelin, Hildesheim, Nuremberg, Sele dhe rreth Hanover dhe Bremen është anuluar. Një pjesë e trafikut hekurudhor është ndërprerë herët këtë mëngjes në Gjermani për shkak të borës, ndërsa vendi po përgatitet për stuhi dëbore dhe temperatura të ulëta.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

22 thoughts on “Evropa nën temperatura të ulëta, stuhia e dëborës në Gjermani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *