Ish komandantët e UÇK-së do të mund të votojnë nga Haga

Këshilli special, brenda kornizës së duhur ligjore, do të ndihmojë të burgosurit të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në zgjedhjet e ardhshme,” tha gjykata. Zgjedhjet në Kosovë janë caktuar për javën e ardhshme, 14 shkurt. Nga paraburgimi në Hagë, ata do të jenë në gjendje të votojnë: ish Presidenti i Kosovës dhe ish komandanti i UÇK-së Hashim Thaçi, si dhe udhëheqësit e asaj njësie paramilitare, Jakup Krasniqi, Kadri Veselji, Redzep Selimi dhe Salih Mustafa. Ata janë akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë dhe Metohi në 1998 dhe 1999. Hysni Gukati dhe Nasim Haradinaj, të cilët si president dhe nënkryetar i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, akuzohen gjithashtu për frikësimin e dëshmitarëve duke zbuluar identitetin e tyre për publikun.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Ish komandantët e UÇK-së do të mund të votojnë nga Haga

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *