Në Malin e Zi, shërbimi sekret ka përgjuar në mënyrë të paligjshme figura të opozitës dhe gazetarë

Nënkryeministri malazes Dritan Abazoviç tha sot se shërbimi sekret malazez kishte monitoruar në mënyrë të paligjshme politikanë të opozitës, gazetarë dhe figura të tjera publike. Abazoviç emëroi ish-drejtorin e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare (ANB) Dejan Perunicic si klient. Abazoviç, i ngarkuar me sektorin e sigurisë, i tha një konference urgjente për shtyp se informacioni i mbledhur nga shërbimi sekret kishte përfunduar në portalin Udar.me, i cili ishte vendosur para zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar, dhe publikoi informacionin e fundit më 30 gusht , Dita e zgjedhjeve. Dejan Perunicic, ish-drejtori i agjencisë, ishte ai që urdhëroi mbikëqyrjen e paligjshme të politikanëve, gazetarëve dhe figurave publike, tha Abazoviç. “Ju jeni dëshmitarë që drejtori i ri i ANB, Dejan Vukcic, disa ditë më parë ngriti padi penale për abuzime në ANB, të cilat kanë të bëjnë drejtpërdrejt me mbikëqyrjen e paligjshme të politikanëve, gazetarëve dhe personave të tjerë, absolutisht në kundërshtim me rregullat e shërbimi, “tha ai. Abazoviç, duke theksuar se të dhënat sekrete të mbajtura nga ANB nuk janë vetëm të dhëna për shtetin e Malit të Zi, por edhe për NATO. “Ne jemi të vendosur të kundërshtojmë çdo përpjekje për të delegjitimuar ose hedhur një hije mbi zyrtarë të ndershëm, njerëz që duan të bëjnë punën e tyre me ndershmëri, për të zbuluar të vërtetën, ndryshe nga ata që porositën në mënyrë të paligjshme njerëz nga skena publike, politikanë politikanë”, gazetarë dhe njerëz të tjerë “, tha Abazoviç. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

314 thoughts on “Në Malin e Zi, shërbimi sekret ka përgjuar në mënyrë të paligjshme figura të opozitës dhe gazetarë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *