4 persona të dyshuar në rastin Eurostandard banka

Prokuroria e Prokurorisë së Krimit të Organizuar ka hapur një hetim për shkaktimin e falimentimit dhe pastrimit të parave përmes Bankës Eurostandard. Rreth katër muaj pasi Banka Kombëtare ngriti akuza penale, ish aksioneri dhe kryetari i Bordit Mbikëqyrës të Bankës Eurostandard, Trifun Kostovski dhe djali i tij Kosta janë në listën e katër të dyshuarve deri më tani. Prokuroria informoi se ata nuk arritën të kryejnë funksionet e tyre. Dyshimet janë se ato kanë fshehur aftësinë reale të klientëve të cilët supozohej se do të shlyenin huatë në bankë. – Ata kontribuan në gjenerimin e humbjeve të mëdha materiale të kredisë, të cilat ulën shumën e fondeve të vetë bankës dhe imponuan nevojën për rikapitalizim të konsiderueshëm të bankës, ndërsa nuk kapitalizuan sipas një mase të vendosur nga Guvernatori i NBRSM. Ky operacion çoi në paaftësi paguese të bankës, dëmi vlerësohet në rreth 55 milion euro, hua me probleme për 149 kompani. Debitorët nuk mund të paguanin huanë ose të mblidheshin me forcë dhe depozituesit në bankë mbetën të dëmtuar, sipas prokurorisë. Të dyshuarit midis 2017-2020, megjithëse kishin funksione dhe përgjegjësi në Eurostandard, mundësuan hapjen e llogarive të transaksioneve jorezidente përmes të cilave ata vendosën marrëdhënie biznesi me kompani, dhe megjithëse ishin të detyruar të raportonin transaksione të dyshimta ose pastrim parash, ata nuk raport, tha hetimi. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “4 persona të dyshuar në rastin Eurostandard banka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *