Nga shtatori 2021 do të fillon zbatimi i masës e diella ditë jo pune

Punëtorët nuk do të jenë në gjendje të marrin frymë deri në shtator dhe të marrin të dielën si një ditë të detyrueshme për pushimin javor. Megjithëse negociatat midis sindikatave, punëdhënësit dhe qeveria janë intensifikuar dhe ndryshimet në Ligjin e Punës janë duke përfunduar, sipas TV 24, zbatimi do të shtyhet deri në vjeshtë. Në muajt e ardhshëm, ekonomisë do t’i jepet më shumë hapësirë ​​për t’u rikuperuar nga kriza koronare. Por çfarë përmban drafti i ligjit? Kush do të punojë të Dielën do të duhet të marrë një dietë e gjysmë, por edhe një ditë pushim. Sindikata këmbëngul që nëse funksionon të Dielën, atëherë një ditë pushimi duhet të jetë e Shtuna, ose e Hënë. Por për punëdhënësit një propozim i tillë është i papranueshëm. “Të Dielën duhet të garantojmë punëtorin që do të qëndrojë në shtëpi. Dhe kushdo që shkon në punë, e shtuna si një ditë më parë ose e hënë, si një ditë më pas, të jetë një ditë jo-pune. “Pra, kush do të punojë të Dielën për të pushuar ose të Shtunën ose të Hënën.” – Darko Dimovski, Kryetar i Federatës së Sindikatave të Maqedonisë. “Nuk është e nevojshme që ditën e pushimit ta lidhni menjëherë me të nesërmen, por të lejoni që punonjësi të marrë një ditë pushim deri në fund të javës tjetër. “Për shkak se Direktiva e BE përfshin gjithashtu një periudhë kontrolli prej 14 ditësh në të cilën punëtori duhet të ketë, mesatarisht, një ditë pushimi javor.” – Angel Dimitrov, Organizata e Punëdhënësve. Sipas vlerësimeve aktuale, për një të tretën e punëtorëve, java do të mbetet duke punuar, 34 aktivitete do të jenë në gjendje të punojnë. Me përjashtim të ushtrisë, ushtrisë dhe fabrikave që nuk mund të ndalojnë prodhimin, e diela mbetet një ditë pune për farmacitë, pikat e karburantit, transportin, mediat, shërbimet e zjarrit dhe varrimit, ushqimin, hotelet. Sipas Ligjit aktual të Punës, të Dielën duhet të ketë një ditë pushimi javor, por nuk duhet të jetë e Diel. Nëse punoni të dielave, as sipas ligjit, as sipas marrëveshjeve kolektive, ekziston një shtesë e diemës.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Nga shtatori 2021 do të fillon zbatimi i masës e diella ditë jo pune

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *