Shqetësim për vaksinat AstraZeneka

Ekziston shqetësimi i madh se vaksinat e zhvilluara tashmë nuk do të jenë efektive kundër mutacioneve të koronavirusit. A është i arsyeshëm ai shqetësim? Një vendim vjen nga Afrika e Jugut, e cila është një shprehje e skepticizmit në lidhje me vaksinën AstraZeneka. Qeveria e Afrikës së Jugut ka vendosur kundër përdorimit të vaksinës AstraZeneka derisa shkencëtarët të bien dakord për përdorimin më të mirë të vaksinës, njoftoi Ministri i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut, Zveli Mkize. Më herët, kompania farmaceutike pranoi se vaksina ofronte vetëm mbrojtje të kufizuar kundër infeksionit me variantin e virusit në Afrikën e Jugut. Të dhënat e reja kërkimore nga Universitetet e Oksfordit dhe Whitwatersrand, të cilat AstraZeneka synon të publikojë sot, dhe të cilat janë shkruar nga “Financial Times”, duhet të tregojnë se vaksina në variantin B.1.351 është akoma efektive nëse është një rrjedhë e rëndë e sëmundjes , por që ka pak efekt në rastet e sëmundjes së lehtë. Sipas raportit, të dhënat nuk janë shumë solide, sepse shumë nga 2,000 njerëzit që morën pjesë në sondazh ishin të rinj dhe të shëndetshëm. DW/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

92 thoughts on “Shqetësim për vaksinat AstraZeneka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *