Punonjësi që punon të Dielën do të marrë 50% më të lartë të ditës dhe ditë pushimi parasheh ligji

Zgjidhja ligjore që lejon të Dielën të jetë një ditë jo-pune është në përgatitjet e fundit. Projektligji pritet të hyjë në procedurën parlamentare shumë shpejt. Ligji i ri mbi marrëdhëniet e punës, i cili do të sigurojë rregulla të reja që e diela të jetë një ditë jo pune, pritet të zbatohet në terren nga shtatori. Sindikatat e mirëpresin nismën, por kërkojnë kontroll të rreptë nga inspektorati i punës. Bizneset besojnë se humbjet në këtë krizë do të thellohen edhe më tej. Ndryshimi i fundit në Ligjin për Marrëdhëniet e Punës parashikon që e diela të jetë një ditë jo pune. Kjo zgjidhje ligjore parashikon një ditë pushimi javor, thonë Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. Përjashtimet janë aktivitetet që janë të nevojshme për funksionimin e mirë të shoqërisë dhe aktivitetet në të cilat është e nevojshme të ruhet vazhdimësia e procesit të punës. Përjashtimet i referohen pjesës për shembull: furnizimi me ujë, hedhja e mbeturinave, trafiku, si toka ashtu edhe ajri dhe transporti ujor. Kujdesi social dhe shëndetësor, shërbimi zjarrfikës, shërbimi doganor.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *