Doni të aplikoni për vaksinim, kjo është webfaqeja

Uebfaqja përmes së cilës qytetarët do të jenë në gjendje të aplikojnë për vaksinim kundër Covid-19, ka filluar të funksionojë. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha dje se të gjithë do të jenë në gjendje të aplikojnë, dhe sistemi do të jetë ai që do të gjenerojë të cilat janë përparësitë. Përveç në mënyrë elektronike duke u regjistruar në faqen e internetit të vaksinimit (https://vakcinacija.mk/), regjistrimi për vaksinat do të bëhet përmes mjekëve të familjes përmes sistemit “Takimi im”. Beenshtë përcaktuar se si do të kryhet procesi i vaksinimit kundër Covid-19. Kapaciteti i vaksinimit është 880 persona në ditë në të gjitha poliklinikat në Qendrën Shëndetësore në Shkup dhe gati 500 shtesë në pikën në Qendrën Klinike në Shkup. Vaksinimi do të fillojë me profesionistë të kujdesit shëndetësor dhe njerëz mbi 70 vjeç. Deri më tani, janë regjistruar katër mijë punëtorë, nga të cilët rreth dy mijë janë në Shkup, pjesa tjetër janë në qytete të tjera. Aty, vaksinimi do të kryhet në pika duke ndjekur shembullin e vaksinimit sezonal të gripit, në mënyrë që në momentin e parë kur vaksinat të mbërrijnë, procesi i vaksinimit praktikisht të fillojë. Deri në fund të këtij muaji, 200,000 vaksina nga prodhuesi kinez “Sinofarm” pritet të mbërrijnë në vend, dhe Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se javën e ardhshme është e mundur që vaksinat nga “Pfizer” të mund të mbërrijnë. Vaksinat AstraZeneka priten në mars në përputhje me mekanizmin KOVAKS.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

22 thoughts on “Doni të aplikoni për vaksinim, kjo është webfaqeja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *