Subvencione për kompanitë do të ketë edhe në paketën e pestë antikrizë

Do të ketë para për paga për kompanitë. Kryeministri Zaev thotë se detajet janë duke u përcaktuar, por paketa e pestë e masave do t’u japë kompanive mundësinë për të zgjedhur nëse do të marrin një subvencion për të paguar pagën e kakaos deri më tani, ose të marrin një kredi pa interes që do të bëhet pjesërisht e papagueshme nëse ndërmarrja operon me sukses. Përveç ndihmës së pagës direkte, paketa e pestë do të përfshijë pesëmbëdhjetë masa të tjera për të ndihmuar kompanitë. Ai do të peshojë rreth 50 milion euro, plus 1.1 miliard euro që qeveria dha vitin e kaluar për të dalë nga kriza. Sidoqoftë, përkundër kësaj mbështetjeje, punëdhënësit në një sondazh të fundit thanë se ata ishin përgjithësisht të pakënaqur me ndihmën shtetërore. Kjo është, 61% e bosëve thonë se as lloji dhe as madhësia e mbështetjes nuk ishin të mjaftueshme. Negociatat me ata që janë të interesuar për grupin e ri të masave janë ende në vazhdim. Kryeministri pret që këtë fundjavë të finalizohet. sitel/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *