Vaksinat nga Serbia për Maqedoninë. Pfizer nuk ka dhënë leje për transport

Vaksinat nga Serbia në Maqedoni kanë mbetur pa leje nga prodhuesi “Pfizer”. Sipas informacioneve nga TV24, kamionët me vaksina ishin gati, por në momentin e fundit operacioni u anulua, sepse “Pfizer” kërkoi dokumentacion shtesë për eksportin e vaksinave. Qeveria maqedonase dhe Ministria e Shëndetësisë konfirmuan vonë këtë pasdite se ata janë duke pritur që kompania të japë miratimin për Serbinë, pas së cilës ata thonë – dorëzimi do të bëhet menjëherë. “Dorëzimi i dërgesës u vonua për arsye teknike. Të dy qeveritë janë në komunikim të vazhdueshëm dhe ne jemi të informuar se dokumentacioni nga Republika e Serbisë është kompletuar plotësisht. “Në këtë moment, kompania” Pfizer “pritet të lëshojë një aprovim të dokumentuar për Republikën e Serbisë sa më shpejt të jetë e mundur, pas së cilës dorëzimi do të bëhet menjëherë,” tha qeveria. 24vesti/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *