Bitcoin një nga shpenzuesit më të mëdhenj të energjisë elektrike: Shpenzon sa e gjithë Argjentina

Bitcoin konsumon më shumë energji elektrike në vit sesa e gjithë Argjentina, sipas një analize nga Universiteti i Kembrixhit. Gërmimi i kësaj kriptomonedhe kërkon shumë energji elektrike, pasi përfshin punën në një numër të madh të kompjuterëve të fuqishëm. Studiuesit në Kembrixh thonë se bitcoin konsumon 121.36 terawat orë energji elektrike në vit dhe se ka pak shanse që kjo sasi të ulet nëse vlera e bitcoin nuk fillon të bjerë ndjeshëm. Kritikët thonë se kompani si Tesla, të cilat po ndërtojnë imazhin e tyre në mjedis, në të vërtetë po punojnë kundër mjedisit me lëvizje tërheqëse për të rritur bitcoin. Bitcoin arriti një rekord të ri këtë javë kur tejkaloi 48,000 dollarë dhe sot mund të blihet për 47,000 dollarë. Njoftimi i Tesla-s që kompania kishte investuar 1.5 miliard dollarë në bitcoin dhe se kishte në plan të fillonte t’i pranonte ato shpejt pasi një monedhë për pagimin e automjeteve elektrike çoi në një rritje të konsiderueshme të çmimeve javën e kaluar. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

190 thoughts on “Bitcoin një nga shpenzuesit më të mëdhenj të energjisë elektrike: Shpenzon sa e gjithë Argjentina

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *