Mbi 45 aeroplanë në aeroportin e Prishtinës për të votuar të diellën

Një aleancë e re politike është mënyra e vetme për të trajtuar murin e madh të korrupsionit të Kosovës, kanë thënë kandidatët kryesorë për kryeministër dhe president Albin Kurti dhe Vjosa Osmani në prag të zgjedhjeve parlamentare të së dielës, të gjashtët në 12 vjet. Edhe pse vjen nga tradita dhe parti të ndryshme, kombinimi Kurti-Osmani ka rezultuar popullor në sondazhet parazgjedhore sepse, siç thonë ata, ata ndajnë një angazhim për t’i dhënë fund një gjendje robërie nga një elitë e korruptuar. Kurti është një i majtë i përqendruar fuqimisht te rinia dhe drejtësia, i cili u ndalua të kandidojë në zgjedhje nga Gjykata Kushtetuese një javë më parë për një incident të vitit 2018 në të cilin ai hapi gaz lotsjellës në parlament. Sidoqoftë, për shkak të boshllëqeve në ligjin zgjedhor të Kosovës, Kurti pritet të shërbejë ende si kryeministër nëse Partia e tij Vetëvendosje fiton zgjedhjet, duke i dhënë atyre një shans të mirë. Në rast të fitores, Kurti njoftoi se do të insistonte që parlamenti të caktojë Osmanin, 38, si president. Vetëvendosja çoi në një fitore tronditëse në zgjedhjet e 2019 dhe më pas formoi një koalicion qeverisës që zgjati vetëm 50 ditë. Qeveria e ardhshme e Abdullah Hotit zgjati vetëm deri në dhjetor të vitit të kaluar, kur u përcaktua se ishte votuar me një votë të pavlefshme. Shumë të mërguar vijnë në shtëpi për të votuar. Përkundër pandemisë, 16 aeroplanë do të ulen sot në aeroportin e Prishtinës, shumica e tyre nga Zvicra dhe 29 të tjerë nga Zvicra, Gjermania dhe Turqia priten nesër.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *