Maqedonia e Veriut/Nuk dihet saktësisht kur do të mbërrijnë vaksinat

Pas shpërndarjes së anuluar të vaksinave nga “Pfizer”, data e mbërritjes së tyre në vend mbetet e pasigurt. Tani për tani, Ministria e Shëndetësisë nuk inkurajon parashikime, kur kompania amerikane do të jepte pëlqimin dhe dokumentacionin e nevojshëm për eksportin e vaksinave në Maqedoni. “Sipas informacionit të marrë nga Ministria e Shëndetësisë, prodhuesi i vaksinave pritet të lëshojë një aprovim të dokumentuar për Republikën e Serbisë sa më shpejt të jetë e mundur, pas së cilës do të bëhet dorëzimi i vaksinave.” Një pozicion i ngjashëm u arrit nga Qeveria, e cila e lë të gjithë komunikimin për prokurimin e vaksinave Pfizer nga Serbia te Ministria e Shëndetësisë. Maqedonia është një nga vendet e pakta në Evropë në të cilën procesi i imunizimit nuk ka filluar. A reaguan vonë autoritetet maqedonase në lidhje me prokurimin e vaksinave? Ekziston një përgjigje e konfirmuar nga Presidenti Pendarovski, i cili në një paraqitje të ftuar në Kanal 77 tha – ne nuk po ikim nga përgjegjësia, por realiteti është se vendet e mëdha janë të pakënaqur. “Pa mbrojtur autoritetet tona, ndoshta ka një zjarr të vonë edhe këtu … por fakti është se në BE ata janë jashtëzakonisht të pakënaqur … Unë nuk po iki nga përgjegjësia, as e imja as e askujt tjetër …” sitel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Maqedonia e Veriut/Nuk dihet saktësisht kur do të mbërrijnë vaksinat

  • 10/18/2021 at 04:22
    Permalink

    882264 858023Oh my goodness! an incredible post dude. Thank you Nonetheless Im experiencing challenge with ur rss . Don know why Unable to subscribe to it. Is there anyone obtaining comparable rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 254039

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *