Kosnett: I takon popullit të Kosovës të vendosë se si do të duket qeveria e re

Kosnett tha se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara që zgjedhjet e parakohshme të 14 shkurtit të jenë të lira dhe të sigurta.

“SHBA-ja është e përkushtuar që të shohë zgjedhje të lira, fer dhe të sigurta. Por, nëse dikush u thotë se SHBA-ja ka ndonjë rezultat të parapëlqyer, kjo thjesht nuk është e vërtetë. Ne jemi të përkushtuar për të parë zgjedhje të lira, të drejta dhe të sigurta, por vetëm popullit të Kosovës i takon që të vendosë se si do të duket qeveria e re e këtij vendi”, tha Kosnett për mediat në Prishtinë, pas vizitës që i bëri Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Ambasadori Kosnett po ashtu inkurajoi qytetarët që të ushtrojnë të drejtën e tyre të votimit.

Në Kosovë, të dielën po mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku në këto zgjedhje të drejtë vote kanë 1.794.862 qytetarë.

Ata mund të votojnë në 888 qendra të votimit, që kanë 2.382 vendvotime në 38 komunat e Kosovës.

Këtë vit, KQZ-ja ka larguar nga lista e votuesve rreth 122.000 persona, të cilët kanë qenë të regjistruar vetëm me dokumente të UNMIK-ut.

Në këto zgjedhjet është thënë se do të votohet vetëm me dokumente të Kosovës.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Kosnett: I takon popullit të Kosovës të vendosë se si do të duket qeveria e re

  • 12/07/2021 at 11:27
    Permalink

    593312 528534The the next occasion I read a weblog, I truly hope so it doesnt disappoint me around brussels. Come on, man, Yes, it was my option to read, but I just thought youd have some thing interesting to state. All I hear can be plenty of whining about something which you could fix if you werent too busy looking for attention. 212161

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *