Senati ka liruar Trump nga akuzat, ai mund të kandidojë përsëri për President

Senati i SHBA, natën e kaluar liroi nga akuza ish-Presidentin Donald Trump për akuzat e nxitjes së kryengritjes dhe një sulmi vdekjeprurës nga mbështetësit e tij në Kapitol, selia e Kongresit Amerikan.Pesëdhjetë e shtatë senatorë votuan në favor të Trump dhe 47 pro lirimit, por një shumicë prej dy të tretave të 100 senatorëve, ose 67 senatorë, ishte e nevojshme për ta dënuar atë. Demokratëve u bashkuan me shtatë republikanë në një votim të Senatit ku morën pjesë 50 senatorë demokratë dhe republikanë secili. Trump u largua nga Zyra Ovale në 20 Janar dhe është ish-presidenti i parë i SHBA që del në gjyq pas largimit nga detyra, dhe në rast të një vendimi të Senatit, Trump mund të humbasë të drejtën për të kandiduar për një mandat tjetër. Pjesa më e madhe e gjyqit në ditët e fundit është përqendruar në atë se sa Trump dinte për veprimet e mbështetësve të tij të cilët u futën në Kongres në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit nga të dy dhomat të konfirmonin fitoren e Joe Biden në zgjedhjet në zgjedhjet presidenciale të nëntorit të SHBA. Bindja nuk kishte gjasa sepse të paktën 17 republikanë duhej të bashkoheshin me 50 demokratë për ta shpallur fajtor Trump. Akuza shkoi në Shtëpinë e Përfaqësuesve në 13 Jan, mbështetur nga dhjetë Republikanë dhe akuzoi Trump për nxitjen e mbështetësve për të sulmuar ndërtesën e Kongresit në 6 Jan ndërsa ligjvënësit zhvilluan një seancë për të konfirmuar fitoren e kundërshtarit të tij Joe Biden.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *