Vazhdon moti i ftohtë në vend, temperatura deri -18 c

Ministria e Shëndetësisë sot njoftoi rekomandimet për popullatën për mbrojtje nga ngrirja Veshje me shumë shtresa, këpucë të përshtatshme për dëborë dhe akull dhe konsum më të shpeshtë të pijeve të nxehta, dhe për të shmangur alkoolin që rrit rrezikun e hipotermisë, për të shmangur aktivitetin fizik jashtë, dhe kur lëvizni, veçanërisht kushtojini vëmendje sipërfaqeve të rrëshqitshme. Këto janë disa nga rekomandimet që Ministria e Shëndetësisë dërgoi sot për shkak të temperaturave më të ulta që paralajmërohen për nesër në të gjithë vendin. Sipas Administratës Hidrometeorologjike, nesër do të ketë një “fazë të verdhë”, me temperatura jashtëzakonisht të ulëta. Prandaj ekziston rreziku i ngrirjes. Moti nesër do të jetë i kthjellët dhe i ftohtë, gjatë ditës me diell me re të vogla deri në mesatare dhe një erë të lehtë veriperëndimore, me një temperaturë minimale prej -18 deri në -7, dhe një maksimum prej -3 deri në 5 gradë. Në Shkup do të jetë me diell me re me re mesatare dhe një erë e dobët veriperëndimore. Temperatura minimale do të ulet në -12, dhe maksimale do të arrijë 2 gradë. UHRM informon se deri të shtunën moti do të jetë i qëndrueshëm me temperatura të ulëta të mëngjesit, dhe temperaturat ditore do të rriten, në disa lugina në mëngjes do të ketë kushte për mjegull.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

157 thoughts on “Vazhdon moti i ftohtë në vend, temperatura deri -18 c

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *