Është zbuluar soj i ri i koronavirusit, shkencarët të brengosur

Një lloj tjetër i koronavirusit është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar me një paketë potencialisht shqetësuese të mutacioneve, thonë ekspertët. Speciet, të njohura si B1525, janë subjekt i një raporti nga studiuesit në Universitetin e Edinburgut, të cilët thonë se është zbuluar nga sekuencat gjenomike në 10 vende, duke përfshirë Danimarkën, Shtetet e Bashkuara dhe Australinë dhe 32 raste janë zbuluar në Mbretëria e bashkuar. Rastet më të hershme datojnë në dhjetor dhe ndodhën në Britani dhe Nigeri, sipas Guardian. Ekipi thotë se varianti në gjenomin e tij ka ngjashmëri me variantin Kent, B117, dhe përmban një numër mutacionesh për të cilët studiuesit janë të shqetësuar, duke përfshirë mutacionin E484K të proteinave pikante – një proteinë që gjendet në pjesën e jashtme të virusit që luan një rol të rëndësishëm.ndihmuar ndihmën e virusit për të hyrë në qeliza.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

92 thoughts on “Është zbuluar soj i ri i koronavirusit, shkencarët të brengosur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *