Pandemi e re në Afrikë: OBSH paralajmëron gjashtë vende

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi gjashtë vende afrikane për një shpërthim të mundshëm të Ebola pas shpërthimit në Guinea dhe Kongo. Guinea të Dielën raportoi shpërthimin e Ebola, për herë të parë që nga fundi i epidemisë tre-vjeçare në 2016, dhe sot ka regjistruar tashmë dhjetë raste, ndërsa në Kongo sëmundja u regjistrua 10 dhjetë ditë më parë. “Ne kemi paralajmëruar tashmë gjashtë vende përreth, duke përfshirë Sierra Leone dhe Liberinë, dhe ata janë përgatitur shpejt dhe po kërkojnë infeksione të mundshme,” tha zëdhënësi i OBSH Margaret Harris.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

21 thoughts on “Pandemi e re në Afrikë: OBSH paralajmëron gjashtë vende

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *