Edhe 300 milionë vaksina të tjera…/BE, 2.6 miliardë doza për 450 milionë banorë

Marrëveshja e re, që ajo e ka quajtur një lajm të mirë, i shtohet stokut të vaksinave të BE ndërkohë që blloku përpiqet të arrijë objektivin e vaksinimit të 70 për qind të të rriturve deri në mes të shtatorit. Komisioni tani ka akses në një portofol prej 2.6 miliardë dozash të tre vaksinave të miratuara në BE dhe tre vaksinave të tjera në perspektivë që do të ofrohen këtë vit dhe vitin e ardhshëm – tha Von der Leyen.

“Ne duhet të ruajmë ritmin e vaksinimeve në javët dhe muajt që do të vijnë. Shpërndarja e tre vaksinave të miratuara do të rritet dhe vaksinat e reja do të jenë të disponueshme shumë shpejt pas miratimit të EMA-s”, tha ajo.

“Numerikisht, kjo është më shumë se e mjaftueshme për 450 milionë banorët e BE, me tepricën që sipas shefes së  komisionit evropian, do ti shkojë vendeve fqinje. Por, një tjetër arsye për mbledhjen e një stoku të tillë, është që të bllokohet mundësia që virusi të pësojë mutacione, siç është parë me disa variante që duket se janë pjesërisht rezistentë ndaj vaksinave aktuale. Ne duhet të jemi vigjilentë në mënyrë që nëse do të përballemi me mutacione, ti luftojmë ato me vaksina të përmirësuara”, tha Von der Leyen. tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

148 thoughts on “Edhe 300 milionë vaksina të tjera…/BE, 2.6 miliardë doza për 450 milionë banorë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *