Filipçe: Do të vaksinohen 2500 deri 4000 qytetarë në ditë

Sapo të fillojë vaksinimi i popullsisë, 2,500 deri në 4,000 qytetarë do të imunizohen çdo ditë, tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce në një paraqitje të ftuar në “Top Tema” në TV Telma. Në pikën e Klinikës së Sëmundjeve Infektive, ku filloi imunizimi i punonjësve shëndetësorë, 300 deri në 350 persona do të vaksinohen çdo ditë. “Për shkak se ne duam që të gjithë punonjësit që punojnë me Covid të vaksinohen në mënyrë qendrore dhe me atë dinamikë ne do të bëhemi shumë shpejt duke vaksinuar të gjithë punëtorët shëndetësorë që punojnë me Covid. Sistemi i vaksinimit do të shpërndahet në të gjitha pikat në vend. Kapaciteti është midis 2,500 dhe 4,000 në ditë dhe brenda një kohe të shkurtër një përqindje serioze e popullsisë mund të vaksinohet, thotë Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

65 thoughts on “Filipçe: Do të vaksinohen 2500 deri 4000 qytetarë në ditë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *