Mjek dhe infermier janë të parët në vend që zyrtarisht marrin vaksinën kundër Covid-19

Mjek dhe kryeinfermiere janë të parët në vend që marrin vaksinën kundër Covid-19, informoi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce. Siç tha ai, vaksinimi do të vazhdojë dhe së pari do të mbulojë punonjësit e klinikës infektive në Shkup.

“Vaksinimi i të gjithë punonjësve të Klinikës së Sëmundjeve Infektive vazhdon edhe sot. Punonjësit në të gjitha qendrat covid ndjekin, së pari këtu, në Shkup, dhe nga fundjava do të ndjekin spitalet në të gjithë vendin dhe spitalet private “, tha Filipce.

Pritet që vaksinimi i punëtorëve mjekësorë të përfundojë brenda 7-10 ditësh.

“Kapaciteti i pikës së vaksinimit këtu, në gjashtë vende pune, është maksimumi 500 në ditë, ne do të fillojmë me një orar 300-350. “Pra, për një periudhë afër një javë deri në 10 ditë, të gjithë punonjësit shëndetësorë do të vaksinohen,” tha Filipce. als/

foto: fokus/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *