Paratë nga bllok-grantet që komunat kanë kursyer do të përdoren për investime kapitale

Nëse të gjitha detyrimet e tyre të mëparshme rregullohen, komunat këtë vit do të jenë në gjendje të përdorin kursimet e realizuara nga viti i kaluar për investime kapitale, në vend që t’i kthejnë ato në Buxhet.

Kjo sigurohet nga pakoja e pestë anti-krizë dhe është një shumë prej 1.9 miliardë denarë.

– Ne parashikojmë rialokimin e fondeve nga bllok-grantet që komunat kanë kursyer ose të papërdorura në vitin 2020. Atyre do t’u jepet një mundësi ligjore, në vend që t’i kthejnë në Buxhet, t’i forcojnë ato, t’i përdorin ato për investime konkrete kapitale, tha Kryeministri Zoran Zaev, i cili sot në detaje në Qeveri shpjegoi masat nga grupi i pestë.

Kursimet, tha Zaev, janë në baza të ndryshme, nga ngrohja, transporti i studentëve,

– Tani ne po ndërhyjmë përmes Parlamentit. Ne do t’i japim këto para të kursyera Qytetit të Shkupit dhe komunave, nëse të gjitha detyrimet e tyre të mëparshme janë rregulluar, ata do të jenë në gjendje t’i përdorin paratë për investime kapitale. Kjo do t’u japë më shumë punë kompanive vendase, do të nënkuptojë zgjidhjen e problemeve specifike të qytetarëve, por gjithashtu do të mbështesë rritjen dhe zhvillimin ekonomik. Isshtë vlerësuar se ajo lëviz ndërmjet 10 milion euro dhe një miliard denarë ose 16 milion euro. Këto janë para serioze që do të jenë ndihmë shtesë dhe mbështetje për komunat, tha Zaev. / MIA /

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Paratë nga bllok-grantet që komunat kanë kursyer do të përdoren për investime kapitale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *