Shqipëri, mbyllje e dytë e vendit e mundur për shkak të përkeqësimit të situatës me pandeminë

Kryetarja e Komitetit të Ekspertëve për Menaxhimin Pandemik dhe Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacoli, nuk përjashton mundësinë e një mbylljeje të dytë të Shqipërisë për shkak të përkeqësimit të situatës me pandeminë, të cilën aktualisht e vlerëson si kritike.

Në propozimet që bëmë ne nuk e bëmë atë duke parë përvojën e vendeve të tjera, por në përputhje me situatën. Pra, çdo masë e marrë në përputhje me numrin dhe analizën epidemiologjike. “Masat janë marrë gjithmonë në përputhje me nivelin e infeksioneve dhe në përputhje me atë që sugjeron shkenca epidemiologjike për ato numra, cilat masa duhet të merren,” tha Rakacoli.

Ndërsa pranoi se situata është kritike, Rakazoli shtoi se “kurrë nuk do të ketë mungesë të vendeve në spitale”.

– Situata është delikate, por ne vazhdojmë ta mbajmë nën kontroll. “Ne kurrë nuk do ta lejojmë të ndodhë që të mos mund të shkojmë në spital,” tha ajo.

Zëvendës Ministri hodhi poshtë pretendimet e Akademisë së Shkencave në botimin e fundit, se imuniteti është arritur në popullatë dhe sqaroi se Instituti i Shëndetit Publik po kryen një studim mbi infeksionin e Covid-19.

– Ne nuk besojmë se kemi arritur imunitetin e popullatës. Instituti i Shëndetit Publik po kryen një studim mbi përqindjen e njerëzve që kanë marrë virusin e rrezikshëm, shtoi Rakazoli.

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike dhe numrit të madh të personave të infektuar që kanë nevojë për trajtim spitalor, përveç katër spitaleve kovide në Tiranë, qendrat kovide në spitalet rajonale në Durrës dhe Shkodër janë tashmë funksionale nga e hëna dhe ato në Korçë, Vlorë dhe Elbasani janë gati.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *