Trump favorit i republikanëve për zgjedhjet e vitit 2024

Nëse mbahen një zgjedhje të brendshme, Donald Trump do të ishte kandidati republikan për presidencën e SHBA 2024, sipas një sondazhi të Politico-Morning Consult.

Rezultatet u njoftuan sot, tre ditë pas shfajësimit të Trump në gjyqin e tij të dytë të fajësimit më 6 janar në Kapitol, shkruan Guardian.

Midis republikanëve, 59 përqind thanë se dëshironin që Trump të luante një rol të rëndësishëm në partinë e tyre, me 18 pikë nga sondazhi i fundit i tillë dhe 54 përqind thanë se do të mbështesnin Trump për kandidimin për president.

Dhjetëra mijëra republikanë u larguan nga partia pas incidentit në Kapitol dhe shumica e amerikanëve thanë se nuk dëshironin që Trump të përfshihej në politikë kurrë më.

Megjithëse presidenti i 45-të do të jetë 78 deri në kohën e zgjedhjeve 2024, ai do të jetë në gjendje të kandidojë përsëri nëse vendos kështu.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

168 thoughts on “Trump favorit i republikanëve për zgjedhjet e vitit 2024

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *