Dy doza vaksine nuk do të mjaftojnë për të mposhtur Covid-19 thotë Gates

“Një dozë e tretë e vaksinës së koronavirusit mund të jetë e nevojshme për të parandaluar raste serioze të njerëzve të sëmurë të shkaktuar nga llojet e reja,” tha milioneri dhe filantropi Bill Gates për CBS News.

“Pyetja tani është nëse ne kemi nevojë vetëm për mbulim të jashtëzakonshëm me vaksinat ekzistuese, apo kemi nevojë për një dozë të tretë të së njëjtës vaksinë, ose kemi nevojë për një vaksinë të modifikuar,” tha Gates.

“Të pesë kompanitë e vaksinave në Shtetet e Bashkuara duan të përgatiten për rastet kur njerëzit që kanë marrë tashmë dy doza mund të marrin një dozë të tretë të vaksinës. “Unë mendoj se është e kuptueshme të zhvillohet një vaksinë e modifikuar në mënyrë që të jemi plotësisht të sigurt me shtame të tjera të reja të koronavirusit,” tha ai.

Gates po financon kërkimin në Afrikën e Jugut për të përcaktuar nëse vaksinat AstraZeneka, Johnson & Johnson dhe Novavax janë po aq efektive kundër shtameve të koronavirusit.

“Ky lloj AstraZeneka është një sfidë e veçantë, ndërsa vaksinat Johnson & Johnson dhe Novavax janë më pak efektive, por përsëri të mjaftueshme,” tha Gates.

Nëse koronavirusi nuk çrrënjoset në të ardhmen, do të nevojitet ri-vaksinimi. tocka/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

465 thoughts on “Dy doza vaksine nuk do të mjaftojnë për të mposhtur Covid-19 thotë Gates

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *