A do të jemi të parët në Evropë me vendosjen e përkatësisë etnike në letërnjoftime?

Është gjithnjë e më e mundshme që përkatësia etnike të gjejë një vend në letërnjoftime

Propozimi aktualisht është në procedurë parlamentare dhe propozuesit e tij janë deputetë nga Besa.

Ligji për ndryshimet në ligjin për kartat e identitetit do të miratohet nga partitë shqiptare në një procedurë të shkurtuar, ndërsa partia më e madhe e opozitës VMRO DPMNE do ta mbështesë atë gjithashtu.

E majta bllokoi propozimin me mijëra ndryshime dhe Presidenti Stevo Pendarovski nuk është dakord që etnia të jetë në letërnjoftimet por ai përsëri do të nënshkruajë ligjin nëse kalon në Asamble.

Megjithëse jemi të vetëdijshëm se në Evropë nuk ka vend për kombësi në letërnjoftimin, ne nuk do të kërkojmë ndryshimin e emrit të Republikës së Maqedonisë, dhe çështja tjetër është që të kemi kombësinë maqedonase, tha në emisionin TV21 të VMRO -Deputetja e PDMNE Dafina Stojanovska.

Stojanovska thekson se partia e saj do të pajtohet me ndryshimet në ligjin për kartat e identitetit për shkak të ndjenjës së dëmtuar kombëtare të popullit maqedonas në vendin e tyre të lindjes.

“Për shkak të kësaj, ne do të pajtoheshim, duke dëgjuar popullin maqedonas, ta lëmë një maqedonas të qëndrojë si kombësi,” theksoi Stojanovska.

Deri më tani, asnjë vend në Evropë nuk ka prezantuar një çështje të tillë, dhe përkatësia etnike është një çështje e ndjeshme.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *