Covid-19, Shkupi ka 2.845 raste aktive dhe 155 të infektuar të rinj

Shkupi ka rastet më aktive, por edhe raste të reja të koronavirusit. Sipas të dhënave të lëshuara sot nga Ministria e Shëndetësisë, janë 2,845 aktivë dhe 155 të infektuar të rinj në kryeqytet. Raporti thekson se ka 114 pacientë të rikuperuar. Mes 8 të vdekurve, 5 janë nga Shkupi. Këta janë njerëz të moshës 94, 81, 79, 78 dhe 76 vjeç.

Në disa qytete ka një rritje të numrit të pacientëve. Mutacioni britanik i virusit po përhapet në vend. Vaksinimi nisi dje në vend. Shtamet e reja të virusit po shkaktojnë probleme.

Një variant i pazbuluar i koronavirusit të ri është shfaqur në Finlandë dhe ekspertët finlandezë paralajmërojnë se ky variant nuk mund të zbulohet nga të gjitha testet PCR të miratuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, raportoi revista kroate në internet Zimo.hr.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *