Gir: Përkatësia etnike apo fetare nuk duhet të përfshihet në kartat e identitetit

Legjislacioni evropian nuk njeh përfaqësi etnike në letërnjoftime. Ambasadori i BE-së në Shkup, Dejvid Gir thotë se nga gushti i këtij viti në BE do të harmonizohet baza e të dhënave personale për të gjitha shtetet. Sipas tij, përkatësia etnike, politike dhe fetare në kartat e identitetit do të ndalohet dhe se Maqedonia e Veriut si vend që pret datë për negociata duhet ta harmonizojë këtë çështje me ligjet e BE-së.

Kjo bën pjesë në të dhënat personale si origjina etnike, politike, fetare apo çfarëdo tjetër dhe rregullativa e BE-së ndalon një gjë të tillë. Kartat e identitetit në BE janë akoma të harmonizuara me ligjet kombëtare të çdo shteti veçmas, por legjislacioni që potencova parashikon që kartat e identitetit të përfshihen në aplikacion gjithëpërfshirës për të gjitha vendet e BE-së në gusht të këtij viti – tha Dejvid Gir, Ambasador i BE-së.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Gir: Përkatësia etnike apo fetare nuk duhet të përfshihet në kartat e identitetit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *