Rusia miraton vaksinën e saj të tretë kundër COVID-19

Rusia tashmë ka aprovuar dy vaksina COVID-19, përfshirë Sputnik V, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya i Moskës, pas një qasje të ngjashme të dhënies së aprovimit përpara se të shihte ndonjë rezultat të provës në fazën e vonë.

Miratimet paraprake kishin ngritur shqetësime në mesin e disa shkencëtarëve në Perëndim, por procesi me dy vaksinat e para filloi në një shkallë masive në Rusi, vetëm pasi përfunduan provat dhe treguan sukses.

Sputnik V u miratua në gusht. Vaksinimi masiv filloi në dhjetor, pasi rezultatet paraprake të provës treguan se vaksina ishte 91.4% efektive.

Që atëherë, më shumë se dy milion rusë janë vaksinuar me të paktën dozën e parë të Sputnik V, tha Ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko më 10 shkurt.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

28 thoughts on “Rusia miraton vaksinën e saj të tretë kundër COVID-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *