Ende duke u intstaluar nëpër Evropë 5G, rrjeti 6G tashmë është duke u zhvilluar: Çfarë do të thotë kjo?

Ekspertët diskutojnë mundësitë e një standardi të ri për komunikimet mobile – 6G, i cili do të bashkojë pajisjet inteligjente industriale dhe të përditshme dhe do ta shndërrojë televizionin interaktiv celular në realitet. Interneti satelitor do të transmetojë stacionet themelore në hapësirë ​​dhe ne do të heqim qafe telat dhe kabllot përgjithmonë.

Një fillim unifikues

Standardi më i fundit 5G për komunikimin celular u drejtohet vendeve më të zhvilluara. Platformat gjyqësore po hapen në Moskë dhe Shën Petersburg.

Teknologjitë e përparuara të komunikimit ofrojnë përparësi të mëdha dhe një luftë serioze është zhvilluar për tregjet e shitjeve 5G. Konflikti midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ka çuar në arrestimin e CEO të Huawei, një lider në prodhimin e përbërësve për rrjetet e gjeneratës së pestë.

Por ata tashmë po mendojnë për 6G. Unioni Ndërkombëtar i Komunikimeve bëri thirrje për një shkëmbim idesh mbi këtë temë.

“6G ka zhvilluar standarde 5G. “Do të jetë më universal, do të plotësojë sfidat me të cilat përballet shoqëria, do të sigurojë funksionimin e televizionit celular dhe sistemeve të Internetit”, tha Sergei Makarov, profesor në Shkollën e Lartë të Fizikës së Zbatuar dhe Teknologjive Hapësinore në Universitetin Politeknik Pjetri i Madh .

Tani përdorim kryesisht TV tokësor dhe kabllor, dhe 6G do t’i përkthejë të gjitha në modalitetin celular.

“TV Mobile do të bëhet një konkurrencë serioze. “Kompanitë televizive rajonale do të jenë në gjendje të krijojnë përmbajtjen e tyre televizive dhe ky është një hap shumë serioz përpara nga pikëpamja e funksionimit të biznesit dhe zhvillimit të teknologjive interaktive të televizionit”, shpjegon shkencëtari. Lloji i ri i TV do të testohet në zonat eksperimentale 5G, megjithëse kërkon kosto serioze financiare dhe angazhim ligjor.

Gjenerata e ardhshme e komunikimit celular do të çojë në një përparim revolucionar – bashkimin e gjërave industriale dhe të përditshme në internet.

“Tani ata janë ishuj të shpërndarë që funksionojnë veçmas nga njëri-tjetri. Në të ardhmen, i njëjti rrjet do të ketë makina, trena, aeroplanë, anije kozmike dhe pajisje shtëpiake. “Ne duhet të arrijmë një numër të madh të prodhuesve dhe t’u ofrojmë atyre një standard të favorshëm të unifikuar të komunikimit,” tha Makarov.

Duke kërkuar për frekuencë

E gjithë kjo nuk mund të realizohet pa breza frekuencash falas dhe shumë pak mbeten. 5G dhe 6G përdorin gjerësinë e brezit milimetër, përfshirë terahertz, i cili kalon në infra të kuqe, i cili do të përshpejtojë transmetimin e sasive të mëdha të informacionit (më shumë se një terabajt në sekondë), zvogëlon vonesat, zvogëlon madhësinë në stacionet bazë.

“Sa më shumë që ngjitemi në frekuenca nga gigahertz në terahertz, aq më e shkurtër është distanca që mund të përshkojmë”. Diapazoni i terahertzit përdoret në sheshe, stadiume, stacione trenash, në trena. Aty ku ka shumë njerëz dhe është e nevojshme të sigurohet trafiku i rrjetit në një hapësirë ​​relativisht të vogël. “Në standardet 3G, 4G, ka 40 deri 50 kilometra midis stacioneve bazë, është jopraktike të marrësh frekuenca të larta këtu,” tha eksperti.

Ai e krahason situatën me revolucionin e naftës në industrinë e naftës. Varfërimi i vendeve tradicionale ka çuar në nxjerrjen e rezervave më të paarritshme nga brendësia e vendit. Theshtë e njëjta gjë në komunikimin celular. Ju duhet të shikoni për frekuencat, të mendoni për mënyra për t’i përdorur ato në mënyrë më efikase.

Shqisa e gjashtë

Brezi i ri i komunikimeve do të jetë një hap drejt mbulimit global të të gjithë planetit me internet, duke mbuluar rajonet më të paarritshme, përfshirë hapësirën mbi Tokë. Interneti satelitor tashmë është duke u testuar. Kompania britanike OneWeb ka lëshuar një pjesë të një grupi prej gjashtëqind satelitësh, ka satelitë Starlink nga Space-X dhe projekti Sphere po zhvillohet në Rusi.

“Ky sistem, i cili mbulon të gjithë botën, do të lejojë që stacionet bazë të transmetohen në hapësirë, në satelitë. Ne do të heqim qafe telat dhe tokën nga infrastruktura. “Nëse kjo do të ketë sukses, do të jetë mirë”, tha Sergei Makarov.

Tani për tani, interneti satelitor personal është shumë i shtrenjtë: për shembull, sistemi Iridium. Nëse mund ta bëjmë këtë teknologji të lirë dhe të sigurt, njerëzimi do të marrë një mjedis të fortë për internetin e gjërave, menaxhimin e elektronikës, transmetimin televiziv dhe komunikimin.

“E gjithë bota jeton në një strukturë informacioni. Ne jemi vazhdimisht duke marrë mesazhe të reja në lidhje me ngjarjet rreth planetit me një vonesë deri në një orë. Ne nuk e vërejmë më që përmbajtja rritet vazhdimisht. Epidemia e koronavirusit është një shembull i shkëlqyeshëm. I gjithë komunikimi, puna, mësimi, madje edhe trajtimi ynë (komunikimi i pacientëve me mjekët) shkoi në internet, një barrë e madhe ra mbi ofruesit e shërbimeve dhe ata treguan se gjithçka funksionon. Ishte një revolucion i vogël, njerëzit më në fund e kuptuan se sa e rëndësishme është kjo – shtoi ai. Burimi: sputnik/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

528 thoughts on “Ende duke u intstaluar nëpër Evropë 5G, rrjeti 6G tashmë është duke u zhvilluar: Çfarë do të thotë kjo?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *