Karantina e detyrueshme për ata që hyjnë në Greqi

Karantina e brendshme shtetë-ditore e detyrueshme për të gjithë ata që do të hyjnë në Greqi në çfarëdo mënyre dhe me çdo mjet është zgjatur edhe për dy javë të tjera, pra deri më 8 mars 2020, tha korrespodenti i MIA-s nga Athina.

Sipas vendimit ministror të ministrive kompetente greke dhe vendimeve të reja të Agjencisë Greke të Aviacionit Civil, konfirmimi i detyrueshëm për një test negativ PCR të bërë 72 orë para udhëtimit është ende në fuqi, për të gjithë ata që do të mbërrijnë në Greqi deri në Mars 8, dhe paralelisht, Pas mbërritjes, testet e shpejta do të kryhen për disa nga pasagjerët në përputhje me procesin e planifikuar sipas të dhënave të futura në formularin e veçantë (Forma e Lokatorit të Pasagjerëve) për udhëtimin në Greqi.

Karantina e brendshme zbatohet për udhëtarët nga të gjitha vendet, duke përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, dhe nëse vizita në Greqi zgjat më pak se shtatë ditë, atëherë izolimi i brendshëm do të zgjasë për tërë periudhën, ndërsa ata janë në vend, deri në largimin e tyre.

Ekzistojnë rregulla të veçanta për udhëtarët nga MB, dmth. Për të dalë nga karantina shtatë ditore, do të jetë e nevojshme, në ditën e shtatë, të bëni një test PCR.

Deri më 8 mars, siç raportoi MIA dje, u zgjat vendimi për të kufizuar kufijtë tokësorë me Maqedoninë Veriore, Shqipërinë dhe Turqinë, si dhe ndalimi i hyrjes në Greqi të shtetasve të vendeve të treta, i cili hyri në fuqi herët në mëngjes. MIA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

103 thoughts on “Karantina e detyrueshme për ata që hyjnë në Greqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *