Merkel kërkon heqjen e masave në vend në tre faza

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të zbatojë një plan gradual për të hequr kufizimet në testimin e shtuar, thanë dy pjesëmarrës në një takim të udhëheqjes së bordit të Bashkimit të saj Demokristian.

Merkel dëshiron të rihapë pjesë të shoqërisë në tre faza, duke filluar me zgjerimin e numrit të kontakteve personale, pastaj hapjen e shkollave dhe shkollave profesionale dhe të tretën – hapjen e grupeve sportive, restoranteve dhe kulturës, thanë pjesëmarrësit, njoftoi Reuters.

Gjermania ka zgjatur kufizimet deri në 7 Mars për të frenuar përhapjen e virusit, megjithëse shkollat ​​fillore dhe kopshtet e fëmijëve u hapën në 10 provinca gjermane sot dhe parukierët do të hapen javën e ardhshme.

Numri i infeksioneve të reja të përditshme ka ngecur gjatë javës së kaluar me një normë incidence shtatë ditore që lëviz rreth 60 raste për 100,000 banorë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

31 thoughts on “Merkel kërkon heqjen e masave në vend në tre faza

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *