Merkel: Të pasurit duhet të sigurojnë vaksina për të varfërit

Gjermania dhe vendet e tjera të pasura, përveç ndihmës financiare, duhet të dhurojnë një pjesë të rezervave të tyre të vaksinave në vendet e varfra, sepse ne mund t’i japim fund pandemisë vetëm nëse vaksinojmë të gjithë njerëzit në Tokë, tha kancelarja gjermane Angela Merkel dje pas samitit të videos G7 .
Ajo shtoi se nuk kishte asnjë diskutim mbi përqindjen e aksioneve kombëtare duhet të dhurohet.
“Në fjalën time, unë theksova se pandemia nuk do të marrë fund derisa të gjithë qytetarët e botës të vaksinohen,” tha Kancelarja Merkel, cituar nga media britanike.
Ajo vuri në dukje se Presidenti i ri i SHBA, Joe Biden, tashmë ka forcuar bashkëpunimin ndërkombëtar dhe multilateralizmin, dhe duke komentuar mbi aktivitetet diplomatike për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të Iranit, ajo njoftoi se do të përpiqej të siguronte një shtysë për negociata.
“Së pari dhe më e rëndësishmja, ne duhet të sigurohemi që të mos futemi në problemin e detyrimit të ndërmarrjes së hapit të parë,” paralajmëroi Merkel.
Më herët gjatë ditës, Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif tha se ai “do të ndalonte menjëherë aktivitetet në programin bërthamor të Iranit sa më shpejt që Shtetet e Bashkuara të heqin sanksionet”.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Merkel: Të pasurit duhet të sigurojnë vaksina për të varfërit

  • 10/21/2021 at 05:20
    Permalink

    685542 607191Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on! 247316

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *