Meta: Referendumi i 25 Prillit do të jetë një triumf mbi oligarkinë, shqiptarët do të votojnë për dinjitet

Presidenti Ilir Meta përmes Facebook deklaron se zgjedhjet e 25 Prillit dhe votimi plebishit do të mposhtë klikën e oligarkëve, duke e quajtur indirekt kryeministrin Edi Rama oligarkun kryesor.

“Referendumi në 25 Prill do të përmbysë klikën oligarkike, e cila ka mashtruar shqiptarët për një kohë të gjatë. Tmerri i tyre është angazhimi publik i Presidentit të Republikës në mbrojtje të Kushtetutës dhe votimit të lirë. “Prandaj, me gënjeshtra të orkestruara nga oligarku kryesor dhe të botuara publikisht në mediat e kapura prej tij, ata po përpiqen të parandalojnë presidentin nga kryerja e detyrës së tij kushtetuese për të mbrojtur votën e lirë të qytetarëve shqiptarë, e cila është fuqia dhe e ardhmja e tyre,” Meta shkroi.në Facebook.

Ai u tha atyre “të cilët kurrë nuk kanë mbrojtur interesin publik dhe kombëtar, por kanë menduar vetëm për pasojat e tyre”, se ata lodhen kot me shpifje, shantazhe, frikësime, gjobitje arbitrare dhe shpikën sondazhe të rreme për të “demoralizuar qytetarët për të votuar ose për të blerë opozitë” .

Sipas Metës, shqiptarët do të votojnë më 25 prill 2021 për lirinë dhe dinjitetin e tyre, si kurrë më parë në 30 vitet e kaluara.

– Më 25 prill 2021, demokracia do të triumfojë mbi oligarkinë dhe vetëdijen për detyrën qytetare mbi marrëzinë.

Presidenti ka vetëm një votë, si çdo qytetar i këtij vendi, dhe do të votojë kundër oligarkisë, e cila ka shkelur Kushtetutën, ligjet dhe të drejtat e njeriut dhe po mban peng të ardhmen evropiane të vendit, shtoi ai.

Ai mohon kategorikisht pretendimet e Kryeministrit Edi Rama se ai mbajti tubime sekrete parazgjedhore në favor të Lëvizjes për Integrim Socialist, të udhëhequr nga gruaja e tij Monica Kruemadi, e cila mori partinë pasi Meta u zgjodh kryetar i shtetit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *