Në spitalet Kovid-19 në gjithë vendin trajtohen 625 pacientë me kovid

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar për virusin corona të cilët trajtohen në departamentet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 625 dhe se ka rreth 440 shtretër spitalë të zbrazët në qendrat kovide .

“Mbani në mend se numrat ndryshojnë nga ora në orë, sipas pranimeve dhe shkarkimeve të pacientëve”, informoi Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e kaluara në qendrat kovide në spitalet në të gjithë vendin, është raportuar se një total prej 377 pacientësh pozitivë dhe të dyshuar për koronavirus po trajtohen. Në kryeqytet, 248 pacientë trajtohen në të njëjtën bazë.

Në qendrat kovide në Shkup, në 24 orët e kaluara, 10 pacientë të rinj u shtruan në spital për shkak të komplikimeve nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit, ka pasur një pritje në klinikat e brendshme.

Dje ishin pesë pranime të reja të pacientëve në Qendrën Covid në CGH në 8 dhe 4 shtator në Klinikën e Sëmundjeve Infektive. Asnjë pacient nuk u pranua në Kozle.

“Numri i pranimeve ditët e fundit është i qëndrueshëm dhe kishte 100 vende të lira pune deri në orën 8 të mëngjesit të sotëm, dhe pritet që gjatë ditës pas ekzaminimeve të pacientëve të rikuperuar, vende të lira të punës do të lirohen”, tha Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e kaluara, 7 pacientë të shëruar janë lëshuar në shtëpi.

Për momentin, 21 pacientë po trajtohen në Klinikën e Dermatologjisë në Qendrën Covid, 12 pacientë në Klinikën e Neurologjisë dhe një total prej 25 pacientësh me simptoma të koronavirusit pranohen në Institutin e TB.

Janë gjithsej 76 pacientë në CGH më 8 shtator, dhe 88 pacientë janë në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijët Kozle ka 25 pacientë dhe në GAK një kovid i spitaluar është një pacient pozitiv . meta/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

60 thoughts on “Në spitalet Kovid-19 në gjithë vendin trajtohen 625 pacientë me kovid

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *