Nga dje janë mbledhur 45 mijë firma, pritet që mbi 100,000 qytetarë të nënshkruajnë deri në fund të javës

Teksti integral nga deklarata e Kiril Pecakov, anëtar i BQ të VMRO-DPMNE

“Sot është dita e tretë pasi nënshkrimet janë mbledhur nën moton” Vendos një nënshkrim për një regjistrim të vërtetë “, kudo në Maqedoni. Sot ne jemi duke mbledhur nënshkrime në dy lokacione të reja së bashku me qytetarët e Ohrit. Pjesëmarrja është e shkëlqyeshme, që nga dje, 45,000 nënshkrime u mblodhën në Maqedoni. Dhe ne presim që deri në fund të javës mbi 100,000 qytetarë të japin mbështetjen e tyre për këtë iniciativë.

Realiteti është se jo vetëm për regjistrimin, dhe mënyrën në të cilën u miratua Ligji për Regjistrimin, por edhe në përgjithësi politikat e LSDM-së dhe Zaevit nuk marrin mbështetje nga populli. Njerëzit gjithnjë e më shumë po bashkohen me VMRO-DPMNE dhe çfarë duhet të jetë një rezistencë ndaj mënyrës se si sundon LSDM. Vetë Ligji i Regjistrimit, i cili u miratua në mënyrën se si u miratua, dhe me të cilin në vend që të marrim një operacion statistikor, ne kemi një operacion politik është problematik. Sepse nëse kemi një operacion statistikor atëherë Maqedonia do të jetë në gjendje të planifikojë si ekonomikisht dhe gjeostrategjikisht në dhjetë vitet e ardhshme. Dhe politikisht, vetëm përqindja është padyshim e rëndësishme.

Kjo është arsyeja pse ne kishim vërejtje në lidhje me këtë Ligj për Regjistrimin dhe ne kërkuam që ai të zbatohej me teknologjitë më moderne në të vërtetë së bashku pasi që duhet të zhvillohen zgjedhjet lokale, zgjedhjet e ardhshme lokale këtë vit, dhe kjo është me të ashtuquajturat gjurmë gishtash Të gjitha dilemat që do të kishim në lidhje me rezultatet që do të merrnim nga ky regjistrim do të zgjidheshin dhe hiqeshin. Sidoqoftë, ne nuk ndalemi këtu, ky është një nga hapat e vetëm që do të ndërmarrim në periudhën që do të vijë, në mënyrë që të marrim një regjistrim që Maqedonia e meriton sipas të gjitha standardeve evropiane.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Nga dje janë mbledhur 45 mijë firma, pritet që mbi 100,000 qytetarë të nënshkruajnë deri në fund të javës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *