Vitin e kaluar 6,500 shtetas shqiptarë kërkuan azil në vendet e BE-së

Pavarësisht nga kufizimet dhe viti i vështirë për shkak të pandemisë Covid-19, qytetarët shqiptarë nuk kanë hequr dorë nga dëshira e tyre për të lënë vendin dhe për të kërkuar azil në një nga vendet anëtare të BE-së, edhe pse për shkak të mbylljes së kufijve ky numër është më i ulët në krahasim me atë të mëparshëm. Të dhënat nga Zyra Evropiane e Azilit tregojnë se rreth 6,500 shtetas shqiptarë aplikuan për azil vitin e kaluar, krahasuar me 20,000 një vit më parë. – Numri më i ulët i aplikacioneve u regjistrua në Mars dhe Prill, që përkon me kohën kur vendi ishte në karantinë, por fluksi është rritur që nga Qershori. Vetëm në dhjetor, kishte rreth 460 aplikime, nga të cilat 289 ishin për herë të parë. Nga 8,700 aplikime të shqyrtuara, disa prej tyre nga viti i kaluar, 125 shtetas shqiptarë morën statusin e refugjatit vitin e kaluar, tha raporti. Sipas raporteve të fundit nga Zyra Evropiane e Azilit, Shqipëria renditet e dyta për sa i përket kërkesave të azilit për sa i përket popullsisë, duke lënë pas vetëm Sirinë, me 75% të shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet e BE nën moshën 34 vjeç.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

242 thoughts on “Vitin e kaluar 6,500 shtetas shqiptarë kërkuan azil në vendet e BE-së

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *