Zaev sot dëshmon për “Titanik”

Gjyqi për parregullsitë zgjedhore “Titaniku” duhet të vazhdojë sot në Gjykatën Themelore Penale Shkup. Në seancën e mëparshme, u njoftua se disa dëshmitarë do të dëgjohen sot, përfshirë kryeministrin Zoran Zaev.

Përveç ish-kryeministrit Nikolla Gruevski i cili është në arrati, Kiril Bozinovski, Mile Janakieski, Gordana Jankuloska, Biljana Brishkoska Boskovski, Ilija Dimovski, Munir Pepic, Edmond Temelko, Leko Ristoski, Kiril Todorovski, Katerina Katerina akuzohen gjithashtu në “Titanik” ., Kosta Markovski, Dragce Dragceski, Marjan Nakevski, Goce Janevski, Jezmi Ahmet, Robert Davitkov, Dalibor Aleskovic dhe Lenka Rasajkovska.

Ata dyshohen për bashkim kriminal, shkelje të së drejtës së votës, shkelje të lirisë së zgjedhjes së zgjedhësve, ryshfet në zgjedhje dhe votim, shkatërrim të materialit zgjedhor dhe keqpërdorim të fondeve për financimin e fushatës zgjedhore.
Shkup, 22 shkurt 2021 (MIA)

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

16 thoughts on “Zaev sot dëshmon për “Titanik”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *